Coaching w zarządzaniu? vol 2.

Poniżej znajdziesz kolejne pytania, które mogą pomóc Ci, lepiej motywować Twoich pracowników!

Oceń jak ważne jest zadanie, które zostało Tobie powierzone?

Udzielona odpowiedź pokazuje nam świadomość pracownika o całości procesu, w którym pracownik dostarcza daną część procesu. Po uzyskanej informacji, mamy możliwość sprawdzenia czy pracownik zdaje sobie sprawę z tego jak dane zadanie jest ważne w całym procesie, i na kogo brak realizacji tego zadania wpłynie, np. szef, wizerunek firmy, zadowolenie klienta.

Jak to zadanie rozwija Ciebie jako…?

Tu możemy wstawić w zależności od tego czym zajmuje się pracownik: architekta, developera, analityka itp. Odpowiedź na to pytanie jest dla nas wskaźnikiem tego, czy pracownika motywuje ten typ zadań, czasami również poprzez to pytanie pracownik odkrywa, że tak naprawdę to zadanie ma korzyści dla pracownika, z których wcześniej nie zdawał sobie sprawy bądź nie potrafił ich dostrzec, gdyż na poziomie przekonań pracownika zadanie było np. nudne.

Jakie konsekwencje chcesz ponieść biorąc pod uwagę jak ważne było to zadanie?

To pytanie, powinno wystąpić tylko po wcześniejszym upewnieniu się, że pracownik wie jak ważne dla firmy było powierzone mu zadanie. Istotne w tym pytaniu jest to aby pracownik sam określił karę, widzimy wtedy na jakim poziomie jest wewnętrzna odpowiedzialność pracownika czyli na ile wyciągnięte konsekwencje przyniosą długoterminowy skutek. Naturalnie jeśli ‘kara’ jaką pracownik sobie wyznaczył w oczach przełożonego jest zbyt mała do powierzonego zadania, można poprowadzić dalej rozmowę w sposób motywujący dla pracownika, jednak potrzebna jest bardziej złożona wiedza na temat budowania mocnych pytań otwartych.

Jakie wnioski wynosisz z zaistniałej sytuacji?

Odpowiedź na to pytanie, jednoczenie uświadamia pracownika, zamyka klamrą całą sytuację a także pokazuje przełożonemu co pracownik nauczył się z tej sytuacji.

Co zamierzasz zrobić aby jak najszybciej zamknąć to zadanie?

Tu, podobnie jak w pytaniu Co zrobiłeś aby wykonać to zadanie, pytamy o konkretne działania, jakie pracownik chce podjąć aby wykonać zadanie do końca. Również, gdy pracownik konkretnie przedstawi swoje działania, odpowiedzialność będzie po stronie pracownika, natomiast pozostaje jeszcze kwestia doprecyzowania czasu w jakim pracownik ma to zrobić.

W jakim stopniu potrzebujesz pomocy przełożonego w realizacji tego zadania?

Wydźwięk pytania nie ma na celu osłabić umiejętności pracownika, a raczej wzmocnić jego samodzielność. W momencie kiedy pracownik zdiagnozuje u siebie zakres swojej samodzielności, motywacja wewnętrzna zmotywuje go do zaangażowania się w zadanie.


Proponowany post
Niedawne posty
Archiwum
Tagi
Nie ma jeszcze tagów.
Znajdź nas
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square