Sylwetka coacha.

Jesteś klientem? Szukasz coacha? Ten artykuł podpowie Ci na co zwrócić uwagę przy wyborze coacha.


Ofert w internecie jest wiele, cochowie reklamują się używając haseł : szczęście, rozwój, marzenia itp… Nie ma w tym nic złego, jednak niewiele pomaga to klientowi w wyborze coacha.


Na co klient powinien zwrócić uwagę:


Etyka:

Każdego profesjonalnego coacha obowiązuje kodeks etyczny, oczywiście klientowi nie będzie on znany, jednak niektóre czynniki bardzo łatwo można wyłapać:

Jeśli umawiasz się na pierwsze spotkanie z coachem, powinno być ono bezpłatne. Pierwsze spotkanie to tzw. ’sesja kontraktowa’ na której ustalane są wszelkie warunki współpracy. Co jaki czas sesja, jak będzie wyglądał proces, co w momencie, kiedy klient bądź coach odwołają zaplanowana sesję itp. Osobiście stosuję praktykę, na sesji kontraktowej, że proszę klienta aby poszedł jeszcze do dwóch innych coachów i sprawdził, czy to na pewno ze mną chce współpracować.


‘Flow’:

Istotne jest zarówno dla coacha jak i dla klienta, czy będzie ‘ chemia’ pomiędzy osobami. Co to znaczy? Aby coaching przyniósł efekty, klient powinien czuć się swobodnie i komfortowo. Jeśli coś w głębi nas podpowiada nam, że spotkana osoba, nie do końca nam odpowiada – NIC NA SIŁĘ. Jeśli nie będziemy czuć się komfortowo nie zaangażujemy się w proces.


Rady:

Jeśli w jakimkolwiek momencie usłyszysz od ‘coacha’ poradę lub słowa: „radziłabym, radziłbym, wydaje mi się, że lepiej będzie…” - UCIEKAJ! To nie coach…


Temat:

Zdarza się, że temat, z którym zgłasza się klient na coaching nie jest tematem, który wpasowuje się w przestrzeń coachingową . Obowiązkiem coacha, jest poinformowanie o tym klienta. W sytuacji, gdy taka sytuacja zaistnieje, w trakcie procesu, coach ma prawo przerwać proces. Zdarza się, że klient wraca do procesu, jednak temat ten jest zbyt rozległy, aby wchodzić w niego głębiej .


Cel:

W sytuacji, w której klient zgłasza się do coacha z kontrowersyjnym dla coacha tematem, coach ma prawo polecić innego coacha, który podejmie się danego tematu. Case: Zgłasza się do coacha klient, który chce oddać dziecko do domu dziecka, gdyż po śmierci żony, nie radzi sobie z wychowaniem dziecka.

Coach nie ma prawa wyrazić swojej opinii, nawet jeśli jest to w jego systemie wartości niemoralna decyzja. Jeśli coach, czuje, że ten temat przerasta go, może zarekomendować kolegę po fachu, bądź po prostu odmówić argumentując to: „przekroczyłbym swoje kompetencje, gdybym podjął ten temat”Zdając egzamin zgodny ze standardami ICF byłam oceniania pod kątem 11 kluczowych kompetencji. Zdecydowałam się opisać je po krótce w artykule :"11 competencji coacha"


„ W artykule kto może nazwać siebie coachem?” Przedstawiłam ścieżkę, przez jaką należy przejść, aby stać się profesjonalnym, dyplomowanym coachem.


#coaching #coach

Proponowany post
Niedawne posty
Archiwum
Tagi
Nie ma jeszcze tagów.
Znajdź nas